Про компанію

Необхідні термінові зміни в системі підтримки зеленої генерації

Обкладинка новини «Необхідні термінові зміни в системі підтримки зеленої генерації»

30 жовтня 2018 р. Біоенергетична асоціація України разом з Українською асоціацією відновлюваної енергетики, Українською вітроенергетичною асоціацією, Асоціацією сонячної енергетики, Українською водневою радою провели прес-конференц щодо необхідності термінових змін в системі стимулювання зеленої енергетики України. Профільні асоціації підписали меморандум про взаєморозуміння, в якому викладена консолідована позиція стосовно переходу на тендерний механізм стимулювання галузі, скорочення “зелених тарифів” та стимулювання малої генерації з чистих джерел.

У своєму виступі під час прес-конференції голова Правління ГС "Біоенергетична асоціація України" Георгій Гелетуха зазначив наступне:

"По 2030 рік правила гри відомі, але для проектів з довгим терміном окупності цього вже замало. Якщо зараз почати будувати біоТЕЦ або біогазову установку, то після їх введення в експлуатацію, мінімум через 2 роки, залишиться менше 10 років гарантованого терміну дії «зеленого» тарифу. Ця ситуація сприяє невпевненості інвесторів і банків в окупності проектів. Тому держава пропонує укладати договори на купівлю електричної енергії з її виробниками з ВДЕ на 20 років, але при цьому інвестори погоджуються вийти на аукціон і торгуватись на пониження ціни такої електроенергії.

Зараз ми маємо протиріччя, коли нарощуючи електричні потужності з сонця та вітру паралельно збільшується виробництво електроенергії з вугілля, щоб забезпечити регулювання системи і додаткові потреби електроенергії в години пік. Ми вважаємо, що на ринок покриття пікових навантажень повинні зайти гравці з сектору ВДЕ.

Згідно Енергетичної стратегії України до 2035 р. загальна доля відновлюваних складе 25%, а у теплі - 40%. Якщо це перевести в цифри, то отримаємо 24 тис. МВт теплової потужності, переважно на біомасі. Якщо мінімум половина з них буде в централізованому теплопостачанні і промисловості, то це дасть 12 тис. МВт теплових. Припускаючи, що з них 6 тис. МВт теплових будуть вироблені в режимі когенерації, одночасно с цим матимемо понад 2 тис. МВт електричних з біомаси.

Тому ми не підтримуємо тези, що звучать зараз, про необхідність побудови 3 тис. МВт ел маневрових газових потужностей. Принаймні де взяти 2 тис. МВт ел на біомасі я вам показав. Прогнозую, що біогазові установки теж внесуть свій суттєвий додатковий вклад.

На практиці робота ТЕЦ на біопаливі може виглядати наступним чином: в нічні години біоТЕЦ наповнює гарячою водою бак-акумулятор, а в години пік вона зможе працювати максимально на виробництво електричної енергії, відпускаючи споживачам тепло з баку-акумулятора. Аналогічно біогазова установка за рахунок газгольдера, що дозволить накопичувати біогаз вночі, зможе максимально видавати електроенергію в мережу в години пікових навантажень.

Тобто, технічні рішення і можливості є, але необхідно зацікавити інвестора вкласти гроші в додаткове акумулююче обладнання (баки-акумулятори, газгольдери). На нашу думку, для цього необхідно передбачити тарифне стимулювання виробників електроенергії з ВДЕ при їх роботі в години пік. Це дозволить збільшити долю генерації з ВДЕ на ринку пікових потужностей. Такий пункт в меморандумі є, і ми його підтримуємо. Сподіваємось, що представники влади врахують пропозиції, що викладені в меморандумі, в фінальному тексті ЗП 8449".

Асоціації-підписанти меморандуму представляють більше 80% ринку відновлюваної генерації України. Це свідчить про те, що більшість гравців та інвесторів ринку ВДЕ України усвідомлюють необхідність змін у законодавстві та підтримують перехід на систему аукціонів на заміну діючого «зеленого» тарифу, який закінчує свою дію 31 грудня 2029 року.

Наразі у Верховній раді України зареєстровано вісім законопроектів щодо нової моделі підтримки ВДЕ через впровадження аукціонів (законопроект №8449 від 07.06.2018 р та сім альтернативних до нього), та вже декілька місяців триває обговорення і доопрацювання основного законопроекту. Представники асоціацій стурбовані щодо занадто тривала дискусія призведе до затримки змін у системі стимулювання розвитку електроенергетики з відновлюваних джерел енергії в Україні. Тому вони виступили з єдиною узгодженою позицією від імені переважної більшості гравців та інвесторів ринку ВДЕ щодо майбутніх змін у законодавстві.

до всіх новин

інші новини

14.10.2022

З Днем захисників та захисниць України!
дізнатися більше

25.05.2022

«Цеппелін Україна» відвантажила дизельний генератор DE550 GC виробництва Caterpillar
дізнатися більше

23.05.2022

Цеппелін долучився до Гуманітарного фонду Ferrexpo перерахувавши від Zeppelin International AG 10000 євро.
дізнатися більше

20.05.2022

Підтримуємо один одного!
дізнатися більше
перейти до всіх новин